Namlı Pastırmacı

images (7)

images (7)Eminönü Hasırcılar’a biraz baharat, biraz da kahve almak için uğradım. Buraya her gittiğimde pastırma ve peynir yemeden dönmeme alışkanlığımı, bu sefer de sürdürmek için “Namlı’ya bir gideyim.’dedim. Namlı Pastırmacı, yeniyle eskinin, doğuyla batının harmanlandığı İstanbul şehrinin aynası niteliğindeki müesseselerden biri.

Dükkan 1929 tarihinde hizmete açılmış ve bugüne kadar 3 nesil tarafından işletilmiş. Adından da anlaşıldığı gibi önceleri pastırmasıyla meşhur olmuşken sonraları ürün yelpazesini hayli genişletmiş. Kalitesinden kayıp vermek şöyle dursun, bu seneler içerisinde hizmet alanlarını çeşitlendirmiş ve ilerletmiş.

Eminönü’nden, isterseniz Mısır Çarşısı’nın içinden geçerek, isterseniz çarşıya girmeden yanından ilerleyip, meşhur Kurukahveci Mehmet Efendi’nin kavrulmuş kahve kokusunu takip ederek, Hasırcılar Caddesi’ne çıkabilirsiniz. Bu cadde envai çeşit kuruyemiş satan dükkanların sıralandığı başlangıcıyla sizi saran bir atmosfere sahiptir. İlerledikçe de bin bir çeşit mak satan esnaf ve binlerce insandan oluşan bir acayip sel sizi sarar götürür. Ama siz fazla ilerlemeyin. Hemen Mehmed Efendi’nin karşı çaprazında Namlı Pastırmacıyı bulursunuz. Bulamazsanız da kime sorsanız gösterir.

Mekana alt katından girilmekte. Kurutulmuş et, turşu, peynir ve meze kokuları birbirine karışmış. Kendi ürettiklerin bu ürünlerin yanı sıra bal, yağ, reçel, zeytin, erişte, mantı, salça, soya sosu, Asya sosları hatta Himalaya tuzu bile mevcut.

Bu katta, seçeceğim ürünlere karar vermek için birkaç çeşit pastırma, sucuk ve tütsülenmiş et, birkaç çeşit de peynir tattım. Füme dil, dana “bacon”, çeşnili sucuk ve “nuar”dan yapılmış çeşnili füme et ile biraz turşu tabaklarımdan birinin üzerine uyumla dizilirken, diğer bir tabakta ise acılı ve çörekotlu abaza, isli çerkez, taze keçi, tuzsuz burgu ve cevizli ve fıstıklı tulum peynirleri biraz meyve kurusu ile servis ediliyor. Ürünlerin hepsi birbiriyle yarışır nitelikte. Üstelik bu saydıklarım mevcut ürünlerin yarısı bile değil. Öyle ki, sadece 15 çeşit pastırma tatmanız mümkün.

Namlı 1994 yılından beri restaurant olarak da hizmet vermekte. Tencere yemekleri servis edilen lokantadaki ürünler, şarküteri bölümündeki ürünlerden eksik kalır yanı yok.

Havalar çok soğumadan bir vapur seyahati veya Galata köprüsünde bir yürüyüş, hatta belki bir-iki biraya sıcak bakıyorsanız, Namlı’ya sadece et veya peynir tadımı yapmak için değil, öğlen yemeği hatta enfes kahvaltısı için de uğrayabilirsiniz.

Adres: Hasırcılar Caddesi No: 14 Eminönü. Tel: 0212 511 6393

Alican Saygı
arkadaşyayınevi

Diğer Tüm Haberler Yeme & İçme , ,

tüm etkinlikleri görmek için tıklayın

Yorumlarınız